Mutluluk Veren Bilgi

Ailenize İlgilenmek İçin En Güzel 6 İpucu

0

1) Aile Zamanına Öncelik Verin

Aile zamanı inanılmaz derecede önemlidir ve yine de hayat telaşlı hale geldiğinde genellikle feda ettiğimiz ilk şeydir.Kendimize bir aile tatiline gidemeyecek kadar meşgul olduğumuzu, büyükanne ve büyükbabaları ziyaret edecek vaktimiz olmadığını veya çocuklarımızı okul sonrası etkinliklere götüremeyeceğimizi söyleyebiliriz.Bunların hepsi değiştirilebilecek ve değiştirilmesi gereken şeylerdir ve aile zamanına öncelik vererek yapılabilir.Tutarlı ve aile zamanına izin veren bir program oluşturmak, ailenizin daha bağlı hissetmesine yardımcı olacak ve değerlerinizi model alıp sevdiklerinizle paylaşmanıza olanak sağlayacaktır.

Aynı zamanda en çok değer verdiğiniz insanlarla kaliteli zaman geçirmenin harika bir yolu olan Aile zamanını programınıza dahil etmenin birçok yöntemi olabilir.Ayda bir kez büyükanne ve büyükbabaları ziyaret etmeyi deneyebilir veya haftada iki veya üç kez aile yemekleri düzenleyebilirsiniz.Ailenizle yapabileceğiniz tonlarca eğlenceli aktivite de var – bu yüzden yaratıcı olun ve aile zamanını bir öncelik haline getirmenin yollarını bulun!

2) Zamanı ve Kaynakları Yönetmek İçin Bir Plan Geliştirin

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızdan çok daha fazlasından sorumlusunuz.Ayrıca evinizi, mali durumunuzu ve kariyerinizi de yönetmelisiniz.Ailenize ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamak isteseniz de, bunu yapacak zamanınız veya kaynaklarınız olmayabilir.Ailenizin ihtiyaç duyduğu desteği aldığından emin olmak için, zamanı ve kaynakları yönetmek için bir plan geliştirmelisiniz.Bu, bir kontrol manyağı olmanız ve ailenizin hayatının her bölümünü yakından yönetmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Aksine, olumlu değişiklikler yapabileceğiniz alanları belirlemeniz ve bu alanları ailenizi yükseltmek için kullanmanız gerektiği anlamına gelir.Örneğin, evinizi temizlemek için yeterli zamanınız yoksa, bir temizlikçi tutabilir ve bu zamanı çocuklarınızla vakit geçirmek için kullanabilirsiniz.Ailenizi geçindirmek için yeterli paranız yoksa, bir bütçe oluşturabilir ve para biriktirmenin yollarını bulabilirsiniz.Zaman ve kaynaklar herkes için sınırlıdır, ancak bunları nasıl yöneteceğinize dair bir plan geliştirerek sahip olduklarınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

İlgini Çekebilir  Benekli Köpek Cinsleri

3) Aile ve Arkadaşlardan Destek İsteyin

Çocuk yetiştirmek – özellikle bekar bir ebeveynseniz – inanılmaz derecede zor olabilir.Ailenizin geçimini sağlamaya çalışırken, mükemmel olmak için üzerinizde çok fazla baskı hissedebilirsiniz.Hatta bir ebeveyn olarak sık sık kendinizi başarısız gibi hissedebilirsiniz.Bu duyguları kendinize saklamak ve “başarana kadar taklit etmeye” çalışmak isteyebilirsiniz.

Ancak bunu yapmak inanılmaz derecede izole edici olduğu gibi kendinizi daha da bunalmış hissetmenize neden olabilir.Bu nedenle, bir ebeveyn olarak bunalmış hissediyorsanız, destek isteyebilirsiniz.Arkadaşlardan, aile üyelerinden ve hatta çevrimiçi topluluklardan  bile destek alabilirsiniz.Hatta bir ebeveyn grubuna katılmayı veya bir terapist aramayı düşünebilirsiniz.Ebeveynlik zor bir iştir ve aileniz için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken destek aramakta utanılacak bir şey yoktur.

4) Açık ve Saygılı İletişim Kurun

Hem sözlü hem de sözsüz iletişim, hayatınızdaki her ilişki için inanılmaz derecede önemlidir, ancak çocuklarınızla olan ilişkileriniz için özellikle önemlidir.Çocuklarınız için sınırlar koymak önemli olsa da, onları sevdiğinizi ve takdir ettiğinizi bilmelerini sağlamak da önemlidir.Aynı şekilde, çocuklarınıza sevildiklerini ve davranışlarının takdir edildiğini bilmelerini sağlamak önemlidir.Ebeveynler genellikle duygu göstermediklerinde veya çocuklarının davranışlarını eleştirdiklerinde sevgi dolu olduklarını düşünürler.

Ancak sevgi dolu olmak, her zaman iyi olmak anlamına gelmez; nasıl hissettiğiniz konusunda açık ve dürüst olmak ve çocuklarınıza onları önemsediğinizi göstermek anlamına gelir.Çocuklarınızla anlayabilecekleri bir dilden iletişim kurmanız da önemlidir. konuşurken sizi anlamadığını düşündüğünüz bir gençle iletişim kurmaya çalışıyorsanız, kullandıkları terimlerle iletişim kurmayı deneyebilirsiniz.

5) Sağlıklı Alışkanlıkları Yaşayarak Öğretin

Değerlerinizi çocuklarınızla paylaşabilirsiniz, ancak sağlıklı alışkanlıklar için rol model olmadıkça çocuklarınız bu değerleri kendi hayatlarına uygulayamayabilir. Ne yediğinize dikkat edebilirsiniz, ancak çocuklarınız sizi sürekli abur cubur yerken görürse, sağlıklı beslenme seçimleri yapmayabilirler.

İlgini Çekebilir  Kötülük Yapanların Cezasını Bulması İçin Dua

Aktif bir yaşam tarzı sürdürebilirsiniz, ancak çocuklarınız sizi bütün gün masa başında otururken görürse,sağlıklı alışkanlıklar da geliştiremeyebilirler.

Bu nedenle, değerlerinizi çocuklarınıza aşılamaya çalışmadan önce, sağlıklı alışkanlıkları kendiniz edinmeniz gerekir.

Bu, mükemmel olmanız ve her şeyi doğru yapmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak kendi hedefleriniz için çalıştığınız ve çoğu zaman sağlıklı seçimler yaptığınız anlamına gelir.

6) Yemek Zamanlarını Özel Hale Getirin

Yemek saatleri birçok nedenden dolayı önemlidir, ancak çocuklarınızla sağlıklı ilişkiler kurmak için özellikle önemlidir.Yemek zamanları, çocuklarınızla bağlantı kurmanın ve çevrelerindeki dünyayı öğrenmelerine yardımcı olmanın harika bir yoludur.Yemek saatleri basit olabilir – kahvaltıda tost veya fıstık ezmeli sandviçler, öğle ve akşam yemeklerinde ise basit çorbalar, salatalar veya sandviçler yapabilirsiniz.

Ancak yemek zamanlarını dünya hakkında bilgi edinmek veya haberleri veya güncel olayları tartışmak için bir fırsat olarak da kullanabilirsiniz.Yemek zamanlarını çocuklarınızın günü hakkında konuşmak veya ilgi alanlarını tartışmak için de kullanabilirsiniz.Yemek saatleri gününüzün özel ve önemli bir parçası olabilir ve sevdiğiniz insanlarla güçlü ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 9 = 1