Mutluluk Veren Bilgi

At Kılı Fırçasının Faydaları Nelerdir? At Kılı Fırçası Neye İyi Gelir, Nasıl Kullanılır? -Son Dakika Haberi

0

At kılı fırçası vücudun onarılması ve güzelleşmesi için kullanılan bir üründür. Vücuda ferahlık ve rahatlama hissi veren at kılı pek çok vücutsal rahatsızlıklara da fayda sağlamaktadır. Dünyada olan pek çok şey gibi at kılının da insanlığa tahmin edildiğinden çok daha fazla yararları bulunmaktadır. Peki, at kılı fırçasının faydaları nelerdir? İşte, at kılı fırçasına dair tüm merak edilenler…

AT KILI FIRÇASININ FAYDALARI NELERDİR?

 • Ölü derilerin giderilmesini sağlar.
 • Enerji artışı sağlar.
 • Cildin dolgunlaşmasına yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Vücutta oluşan batık oluşumunu engeller.

AT KILI FIRÇASI NASIL KULLANILIR?

At kılı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta her yere aynı baskı ve hareketlerin uygulanmamasıdır. Vücudun her yeri birbiri ile aynı oranda hassa olmadığı için hassa olan yerlere daha nazik sert olan yerlere daha baskı hareketi ile at kılı kullanılmalıdır.

At kılını kullanmadan önce vücudunuzun her yerinin muhakkak kuru olması gerekmektedir. Bundan dolayı vücudunuzun kuru olduğundan emin olduktan sonra kullanıma başlamalısınız. At kılı fırçası ile ayak bileğinden başlayarak kalbe kadar yukarı yönlü ve dairesel hareketlerle fırçalama işlemi gerçekleştirilir.

Ayak ve bacaklar fırçalandıktan sonra kollara geçilir ve kollarda bileklerden başlayarak koltuk altına doğru aynı dairesel hareketlerle fırçalanır. At kılını ilk kez kullananlar tüm vücudunu nazikçe fırçalamalıdır. Vücutta yara, sedef, egzama ve döküntü var ise at kılı fırçası ile o bölgeler fırçalanmamalıdır.

AT KILI FIRÇASI NE İŞE YARAR?

 • Vücuttaki bulunan ölü derinin atılmasına yardımcı olur.
 • Vücudun nefes almasını sağlar.
 • Cildi temizler ve rahatlamasına yardımcı olur.
 • Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur.
 • Düzenli kullanımı vücudun sıkılaşmasına yardımcı olur.
 • Spor ve düzenli su tüketimi ile birlikte at kılı fırçasını kullanmak selülitin azalmasına yardımcı olur.
 • Batıklardan kurtulmaya yardımcı olur.

AT KILI FIRÇASI NE KADAR SÜREDE ETKİ EDER?

At kılı fırçasının genellikle sabah kullanımı daha çok önerilmektedir. At kılı fırçası gün içerisinde yapıldığında uygulama süresi 5-6 dk olarak uygun görülmektedir. Düzenli at kılı masajı yapmak vücutta değişimi en kısa sürede ortaya koyacaktır.

AT KILI FIRÇASI YÜZE UYGULANIR MI?

At kılı fırçası sert olduğundan yüz için kullanımında ekstra yumuşak bir fırça takviyesi ile tavsiye edilmektedir. Yüzde uygulama esnasında küçük dokunuşlarla ve nazikçe hareket ederek at kılı fırçasını kullanmakta fayda vardır. Yüz için kullanımında yukarıdan aşağıya doğru hareketlerle uygulama önerilmektedir.

Çene kısımlarında ise yine nazik hareketlerle elmacık kemiklerine doğru bir hareketle fırça kullanılmalıdır. At kılı yüzde kullanıldıktan sonra ılık su ile yüz yıkanmalı ve nemlendirici kullanılmalıdır.

AT KILI FIRÇASI ÇATLAKLARA İYİ GELİR Mİ?

Vücutta meydana gelen çatlakların sebebi kişinin doğrudan kilo alıp vermesidir. Ani kilo alıp vermeler nedeniyle cilt kendi elastik yapısını koruyamaz ve çatlakların meydana gelmesine sebep olur.

Yapılan denemeler sonucu at kılı fırçası kullanımı çatlak giderici kremler ile de sürekli olarak kullanıldığında çatlak görünümünün azaldığı ortaya çıkmaktadır. Ancak bu durumun her cilt için geçerli olup olmadığı kesin değildir. Tedavinin işe yarayıp yaramadığı denenerek ortaya çıkabilir.

AT KILI FIRÇASI VARİSE İYİ GELİR Mİ?

At kılı fırçasının düzenli olarak ve krem kullanımı ile birlikte selülitleri azalttığı ortaya çıkmıştır. Ancak varisleri tedavi ettiği konusunda herhangi bir olumlu etkisi olduğu ortaya konmamıştır.

AT KILI FIRÇASI İLE BACAK İNCELTME

At kılı fırçasının selülitlere iyi geldiği bilinmektedir. Devamlı kullanım ile selütlitlere fayda sağlayan at kılının bacakları inceltme konusunda bir etkisi olduğuna dair herhangi bir bilimsel sonuç yoktur.

Kaynak:Sabah / Sağlık

İlgini Çekebilir  Hamilelere yaz uyarıları - Sağlık Haberleri
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 + 1 =