Mutluluk Veren Bilgi

Bilinenin aksine dondurma ve soğuk su hasta etmiyor

0

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Ses Kısıklığı–Yutma Güçlüğü Uzmanı Doç. Dr. Necati Enver, soğuk su içmenin ya da dondurma yemenin hastalığa neden olmadığını belirterek “Güçsüz bağışıklık sistemi, virüs ve bakteriler hasta eder. Dondurma ve soğuk su, boğazda uyuşmaya neden olur. Bu durum bazen ağrıya neden olabilir. Ancak bu geçicidir” dedi. Doç. Dr. Necati Enver, havaların sıcak olmasının pek çok açıdan hayatımızı etkilediğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bu etkileyen şeyler içinde sesimiz de var. Sesimize en önemli etkiyi havadaki nemin azalması, havanın kuru olması yapıyor. Ayrıca terle kaybedilen su nedeniyle vücutta susuzluk artıyor. Bu boğazımızı normalde olduğundan daha kuru hale getiriyor. Özellikle kuru bölgelerde yaşayanlar bu riski çok daha fazla yaşıyor. Bir de çağrı merkezi çalışanları, sesini aktif olarak kullanan öğretmenler vs. böyle havalarda ses kısıklığı açısından daha çok risk altında kalıyor.”

SOĞUK SU SES TELLERİNE DEĞMİYOR

Tüm bunlardan korunmanın en etkili ve önemli yolunun yeterince su içmek olduğunu söyleyen Doç. Dr. Necati Enver “Özellikle terle beraber kaybedilen suyu yerine koymamız gerekir. Yani bol bol su içmeliyiz” dedi. “Aslında bana en çok sorulan soru ‘Terledik, hava sıcak, dondurma yemek ve çok soğuk su içmek ses kısıklığı yapar mı? Sesimizi etkiler mi? Çocuğumuzu ya da bizi hasta eder mi?’ oluyor” diyen Doç. Dr. Necati Enver, toplumda bu çok merak edilen soruya şu yanıtı veriyor: “Gerek soğuk su, gerekse dondurma aslında benzer bir etkiye sahip. Bunlar hiçbir şekilde ses tellerimize değmiyor. Yediklerimiz doğrudan boğazımızdan yemek borusundan geçiyor. Hiçbiri ses tellerimize değmediği için ses telinde ne soğuk su ne de dondurma kalıcı bir etki yaratıyor. Tabii ki dondurma, buzlu su gibi soğuk içecekler ve soğuk yiyecekler boğazımızdaki kasları etkiliyor. “

İlgini Çekebilir  Benical cold boğaz ağrısına iyi gelir mi?

SES SANATÇILARI BİLE SOĞUK SU TÜKETEBİLİR

Bu etkilenmeye bağlı olarak da sesimizde değişiklikler olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Necati Enver, şöyle konuştu: “Boğazımızdaki his değişebilir. Nasıl ki soğuk duşa girdiğimizde vücudumuz kasılıyorsa, soğuk bir şey yediğimizde de boğazımızdaki kasların bazıları refleks olarak kasılır. Buna bağlı ses değişiklikleri olabilir. Ama bu ses değişikliklerinin hemen geçmesini bekliyoruz. Yani hasta etmez.” Bunların geçici olduğunun altını çizen Doç. Dr. Necati Enver, “Boğazdaki kasların etkilenmesine, oradaki kasların hafif uyuşmasına bağlı geçici etkilerdir. Ses sanatçıları bile soğuk su tüketebilirler. Soğuk su içmenin de dondurma yemenin de hiçbir sakınca yok” dedi.

BEN ÇOCUĞUMA HER GÜN DONDURMA YEDİRİYORUM

“Herkes güvenle soğuk su içebilir, dondurma yiyebilir” diyen Doç. Dr. Necati Enver, “Bunların hasta yaptığı ile ilgili iddialar tamamen yanlıştır. Hasta yapan şey, soğuk su veya soğuk gıdalar değil, susuzluk nedeniyle, sıcak nedeniyle bağışıklık sistemimizin düşmesi ve etrafta bulunan mikropların, virüslerin ve bakterilerin daha kolay hastalık yapmasıdır. Ben örneğin 13 yaşındaki çocuğuma her gün dondurma yediriyorum. Ailelere de önerim, bırakın çocuklarınız keyifle dondurmalarını yesin” dedi.

BADEMCİK AMELİYATI SONRASI DONDURMA…

BADEMCİK ameliyatları gibi bazı boğaz operasyonlarından sonra hastalara dondurma yemelerinin ya da soğuk içecekler içmelerinin önerildiğine de dikkat çeken Doç. Dr. Necati Enver “Soğuk ağrıyı ve enfeksiyon riskini azaltıyor. O bölgeyi uyuşturuyor. Kaslar soğukla karşılaştığında damarlar büzüşüyor. Ve o bölgede kan akımı anlık olarak azalıyor. Bu nedenle de ağrı azalıyor” dedi.

ÖNEMLİ OLAN BAĞIŞIKLIĞIN GÜÇLÜ OLMASI

“TERLIYKEN su içmeyin” uyarısını kimseye yapmadıklarını söyleyen Doç. Dr. Necati Enver, şöyle dedi: “Önemli olan mikroplardan kaçınmak, bağışıklık sistemimizi sürekli zinde tutmak, düzenli uyku uyumak, spor yapmak, yeterince su içmek olmalı. Bu kurallara dikkat etmeliyiz. Ama eğer seste birkaç günü geçen bir değişiklik varsa mutlaka bir KBB uzmanına başvurulmalı.”

İlgini Çekebilir  Ovulasyon Testi İle Hamile Kalınır Mı?

SES DEĞİŞİKLİĞİ KORKUTMASIN

SESTEKİ hafif ve kısa süreli değişikliğin kimseyi korkutmaması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Necati Enver, “Eğer bu tip ses değişiklikleri oluyorsa normalde soğuk su içmekten veya dondurma yemekten kaynaklanmıyor. Çünkü bu tip ses kısıklıklarının, kalıcı bir problem yaratma ihtimali yok” dedi.

Kaynak:Sabah / Sağlık

Cevap bırakın