Mutluluk Veren Bilgi

Bizi bu havalar hasta etti

0

Yaz bitti, şimdi sonbahardayız. Yavaş yavaş havanın serinliğini hissetmeye, yaprakların yeşilinin yerini sarı, turuncu, kırmızı gibi sonbahar renklerine terk ettiğini görmeye başladık. Bu süreçlerde gün ışığı, ultraviyole radyasyon, sıcaklık, yağış miktarı ve nem gibi doğal etmenlerde değişimler meydana gelir. Tüm bunlara paralel olarak bedenimiz çevresel bir faktör olan bu geçiş sürecinde yeni mevsim normallerine adapte olmaya çalışır ve bütün bunların bir sonucu olarak da çeşitli hastalıkların görülme sıklığında değişiklikler meydana gelir ve hastalıklara yakalanma olasılığımız artar. Peki, mevsim değişimlerinden en çok kimler etkilenir? Bu dönemde sağlığımızı korumak adına neler yapabiliriz? Hastalıklardan nasıl korunabiliriz? Dahiliye Uzmanı Dr. Gulnar Zeynalova, mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunmak için önerilerde bulundu. Mevsimsel değişikliklerin genellikle toplumdan edinilen birçok bulaşıcı hastalığı tetiklediğini söyleyen Uzm. Dr. Zeynalova, “Sıcaklık, güneş ışığı, yağmur, rüzgar ve nem gibi mevsimsel ve çevresel faktörlerin değişmesi, bulaşıcı hastalıkların sayısının artmasıyla doğrudan ilişkilidir. Örneğin; havaların ısınmasına bağlı olarak mide-bağırsak problemlerinde artış beklenirken, havaların soğumasıyla virüs ve bakterilerin sebep olduğu mevsimsel grip bu havalarda artmaktadır” dedi.

65 YAŞ ÜSTÜ HASTALAR DİKKAT

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin; 2 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üstü hastaların, gebeler, şeker, yüksek tansiyon, kalp-damar ve otoimmün hastalığı olan kişilerin bu faktörlerin etkisi ile mevsim geçişi hastalıklarına yakalanma olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirten Uzm. Dr. Zeynalova, şöyle konuştu: “Özellikle dirençli virüs ve bakterilere yakalanan bireylerde üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarını takiben ruhsal değişiklikler, kalp-damar, mide-bağırsak, kaseklem, endokrin ve cilt hastalıkları Uzm. Dr. Gulnar Zeynalova tetiklenebilir.”

HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN 10 ÖNERİ

UZM. Dr. Zeynalova, mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunmak nelerin yapılması gerektiğini şöyle sıraladı:

1. Sağlıklı ve düzenli, ara öğünü kaçırmadan beslenin.

2. Bol su tüketin.

3. Mineral ve vitaminden zengin mevsimsel sebze ve meyveleri tüketin.

4. Sigara ve alkol başta olmak üzere zararlı alışkanlıklardan uzak durun.

5. Düzenli uykunuzu alın.

6. Temiz havada egzersiz, bol yürüyüş yapın.

7. Aşılarınızı zamanında yaptırın.

8. İyi havalanmış, temiz ortamlarda bulunun.

9. Öksürürken, hapşırırken ağız ve burnunuzu kapatın, ellerinizi sıkça yıkayın, el dezenfektanları kullanın.

10. Doktorunuza danışarak gerekirse gıda takviyeleri, çinko, propolis, kara mürver, C vitamini, vitamin D, magnezyum desteği alın.

İlgini Çekebilir  Metil Salisilat: Nedir, Ne İşe Yarar?

RUH SAĞLIĞIMIZI BİLE ETKİLİYOR

Mevsim değişimiyle birlikte vücudumuzun bu farklılığa çeşitli tepkiler verebildiğini söyleyen Uzm. Dr. Zeynalova, “Eğer önlem alınmazsa bazı hastalıklara yakalanma olasılığımız artar. Anksiyete, sinirlilik, duygu durum değişikliği, yeme bozuklukları, nefes darlığı, göğüste sıkışma, halsizlik, yorgunluk, nedeni belli olmayan kas ve eklem ağrıları, mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, sabah uyanmakta zorluk, geceleri uyuyamama, burun akıntısı, geniz akıntısı, gözlerde veya kulaklarda kaşıntı, ciltte kızarıklıklar, soyulmalar, baş ağrıları, saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi belirtiler mevsim geçişlerinde görülebilen belirtilere örnek olarak sayılabilir” diye konuştu.

GRİP BU MEVSİMDE ARTIYOR

MEVSİM değişikliğine bağlı olarak sık görülen hastalıkları ise Uzm. Dr. Zeynalova şöyle sıraladı: “Bulaşıcı hastalıklar kalabalık ortamları sever. Grip (İnfluenza) virüsünün damlacıklar yoluyla bulaşması daha serin ve nemli mevsimlerde artar. Yine; gribal sendrom, farenjit, bronşit (viral veya bakteriyal enfeksiyonlara bağlı), mevsimsel alerjik rinit, pnömoni, tüberküloz, KOAH, alerjik astım, akut gastroenterit, gastrit, reflü hastalığı, baş ağrısı, duygu durum değişiklikleri, viral hepatitler, tiroid başta olmakla endokrin ve metabolizma hastalıkları, kalp yetmezliği, aritmiler, tansiyon değişiklikleri, cilt hastalıkları, romatizmal hastalıklar vb. hastalıklar mevsim değişimiyle artış gösteren rahatsızlıklara örnek olabilir.”

Kaynak:Sabah / Sağlık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 3 = 3