Mutluluk Veren Bilgi

Demir Perde’nin Ardında: Rus İstihbarat Servislerinin Gizemli Dünyası

0

KGB, Rusça açılımı ile Komitet Gosudarstvennoy Bezopasnosti, Sovyetler Birliği dönemindeki gizli polis ve istihbarat teşkilatıdır. 1954-1991 yılları arasında faaliyet göstermiştir ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra yerini Federal Güvenlik Servisi (FSB) almıştır. KGB’nin görevleri arasında devletin iç ve dış güvenliği, istihbarat toplama, düşman ajanlarının etkisiz hale getirilmesi, terörle mücadele ve sınır güvenliği gibi konular yer almıştır. KGB, aynı zamanda halk arasında korku ve baskı unsuru olarak da kullanılmıştır.

Rusya’da çeşitli istihbarat servisleri bulunmaktadır. Bunlar arasında en ünlüleri Federal Güvenlik Servisi (FSB), Dış İstihbarat Servisi (SVR) ve Federal Koruma Servisi (FSO)’dir. FSB, Rusya’da iç güvenliği sağlamakla görevli bir istihbarat servisidir ve eski KGB’nin devamı olarak kabul edilir. SVR, Rusya’nın dış güvenliği ve istihbaratı için çalışır ve eski KGB Dış İstihbarat Direktörlüğü’nün devamıdır. FSO ise Rusya’daki siyasi liderlerin korunmasından sorumludur. Bunların yanı sıra Rusya’da diğer istihbarat servisleri de bulunmaktadır, ancak bunlar daha az bilinmektedir.

FSB (Federal Security Service), Rusya’nın iç güvenlik ve istihbarat örgütüdür. 1995 yılında KGB’nin devamı olarak kurulmuştur. Görevleri arasında terörizm, organize suç, casusluk, siber güvenlik, sınır güvenliği, nükleer silahların kontrolü ve yabancı ajanlarla mücadele yer almaktadır.

FSB, özellikle Putin yönetimi altında, Rusya’nın iç ve dış politikasındaki önemli bir rol oynamaktadır. Örgütün başkanı, doğrudan Rusya Devlet Başkanı’na rapor vermektedir.

FSB’nin çalışmaları sıklıkla eleştirilmektedir. Örgütün insan hakları ihlalleri, yabancı ajanların haksız yere suçlanması, yolsuzluk ve siyasi muhaliflerin susturulması gibi konularda eleştiriler alması yaygındır.

FSB (Federal Security Service) başkanları:

  1. Nikolay Kovalyov (1998-1999)
  2. Vladimir Putin (1999-2000)
  3. Nikolay Patrushev (2000-2008)
  4. Aleksandr Bortnikov (2008-günümüz)

Aleksandr Vasilyevich Bortnikov, Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi (FSB) direktörüdür. 2008 yılında FSB başkanı olarak atanmıştır. Kendisi ayrıca Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi üyesidir. Bortnikov, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) istihbarat kolunda görev yapmıştır. 1998-1999 yıllarında Rusya’nın Yüzbaşı Vladimir şehrindeki FSB ofisinde çalışmış, 1999’dan 2004’e kadar FSB’nin Petersburg şubesinde görev almıştır. Daha sonra, 2004 yılında Rusya’nın iç istihbarat ajansı Federal Güvenlik Servisi’nin başkan yardımcısı olarak atandı ve 2008 yılında FSB başkanı olarak seçildi.

İlgini Çekebilir  Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

67 − 65 =