Mutluluk Veren Bilgi

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

0

Dul ve yetim aylığı sorgulama işlemlerin gerçekleştirilmesi adına Alo 170 numaralı hat aranmaktadır. Bu hattı arayan kişiler, sorunsuz bir biçimde dul ve yetim aylığı sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Sizler de 170 numaralı hattı arayarak dul ve yetim aylığı sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için numarayı aradığınız zaman bir operatöre bağlanırsınız. Ardından ise bağlanan operatör sizlere birtakım sorular yöneltecektir. Dul ve yetim aylığı için hak sahibi olup olmadığınız bu sorular ile teyit edilmektedir. Ardından da istediğiniz gibi sorgulamalarınızı gerçekleştirebilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama
Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar Oldu 2022?

Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu diye merak ediyorsanız son yapılan güncellemeleri inceleyebilirsiniz. Böylelikle de hak sahibi durumunda olmanız halinde ne kadar ödeme alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu konuda en düşük emekli aylıkları baz alınarak gerekli olan hesaplamalar gerçekleştirilir.

Eğer sizler de dul ve yetim aylığı alıyorsanız öncelikli olarak maaşın hangi oranını aldığınızı bilmeniz gerekecektir. En düşük emekli aylıkları günümüz için 3500 lira değerindedir. Bu meblağ üzerinden hesaplamalarınızı gerçekleştirecek olursak eğer %50 oranında dul ve yetim aylığı alan kişiler 1750 lira değerinde ödemelerini alabilirler. Eğer bu oran %75 olursa alınacak olan ödeme ise 1750 lira değerindedir.

Dul ve Yetim Maaşı Yüzde Kaç Bağlanır?

Dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi esnasında en çok merak edilen detaylardan birisi de maaşın yüzde kaçının bağlanacağı konusudur. Bu maaşla sigortalı olan kişilerin eşlerine %50 oranında bağlanmaktadır. Eğer merhum olan kişinin çocuğu bulunmuyor ise dul aylıkları ise %75 oranında olacak şekilde bağlanmaktadır.

Eğer vefat eden sigortalının çocuğu bulunuyor ise maaşın %50 oranı dul eşe verilirken hak sahibi olan çocuğa ise maaşın %25 oranlık olan kısmı bağlanmaktadır. Böylelikle de sigortalının yakınlarının sorun yaşamaları engellenir.

İlgini Çekebilir  Fransa'daki olaylar Belçika'ya da sıraçadı: 29 kişi gözaltında

Yetim maaşı neye göre belirlenir konusu da en çok merak edilenlerden birisidir. Ölen sigortalının maaşı genel anlamda eş ve çocuklar arasında oranlanır. Eğer iki çocuk varsa %50 oranı dul eşe bağlanırken kalan %50 dilim ise kardeşler arasına bölünür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

31 − 21 =