Mutluluk Veren Bilgi

Göz kapağı estetiği görmeyi de güzelleştiriyor

0

Göz kapağı estetiği olarak bilinen ‘Blefaroplasti’, göz kapağı bölgesindeki estetik sorunları düzeltmek, yaşlanma belirtilerini gidermek bazen de görme alanının daralmasına neden olan göz kapağı problemlerini tedavi etmek amacıyla gerçekleştirilen bir cerrahi yöntem. Genelde estetik kaygı gibi algılansa da gözkapağı ameliyatları başta görme problemi olmak üzere birçok yönden hastanın hayatını etkiliyor. Özel Göztepe Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ferda Oğuz, göz kapağı estetiği hakkında şu bilgileri verdi.

Göz kapağının yapısal, genetik, yaşa bağlı, dejeneratif çeşitli nedenlerle kırışıklıklar geliştirdiğine dikkat çeken Op. Dr. Oğuz, “Üst göz kapağı cildi, kolajenini kaybederek sarkmalar oluşturmaktadır. Cilt altı yağ dokusu torbalanmalara sebep olmaktadır. Lokal anestezi ile üst göz kapağı, cilt fazlalıkları ve altındaki yağ doku düzeltilerek daha genç ve dinamik bir kapak haline gelir. Alt kapakta da aynı işlemler aynı seansta yapılabilmektedir. Blefaroplasti operasyonu çoğunlukla lokal anestezi ile yapılmaktadır. Bazen hastanın özel durumu nedeniyle genel anestezi ile yapılabilir” dedi.

KALICILIĞI 10-15 YIL

Operasyondan bir ay sonra hastanın isterse medikal botoks işlemlerini yaptırabileceğini belirten Op. Dr. Oğuz “Ameliyat öncesinde bir ay botoks yaptırmamalıdır. Göz kapağı estetiğinin kalıcılığı ortalama 10-15 yıl avantaj sağlamaktadır. İleri yaşlarda cildin elastikiyetini kaybetmesiyle tekrar ihtiyaç duyarsa yeniden göz kapağı cerrahisi yapılabilir” dedi.

AMELİYAT SONRASI BUZ UYGULAMASI

Ameliyat sonrası buz uygulamalarının önemli olduğunun altını çizen Op. Dr. Oğuz “İlk günlerde şişlik, morluk gelişimi olabilir. Ciddi bir ağrı şikâyeti olmamaktadır. 3’üncü gün pansumanı yaptığımızda hastayı çok rahat buluyoruz. 10’uncu gün estetik dikişi alıyoruz” dedi.

İLERİ YAŞ İÇİN AVANTAJ

Göz kapağı düşen insanlarda görme alanının daraldığını söyleyen Op. Dr. Oğuz “Görüş bozukluğu ortaya çıkabilmektedir. İşlemlerin, estetik avantajların yanında ileri yaşlarda göz sağlığı için de görme alanında rahatlama açısından yarar sağladığı bilinmektedir” dedi.

İlgini Çekebilir  Zayıflamak için etkili bir yardımcı takviye edici gıda olan 30 kapsüllük yeni formüllü PhenQ 5x'i deneyin

Kaynak:Sabah / Sağlık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 2 = 3