Mutluluk Veren Bilgi

Kanser ameliyatlarında robotik cerrahi – Sağlık Haberleri

0

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Server Sezgin Uludağ, kanser vakalarında robotik cerrahinin önemini anlattı. Doç. Dr. Uludağ, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl 8,2 milyon kişi kanser nedeniyle hayatını kaybediyor. Ayrıca dünya üzerinde kanser yükü 2020 yılı ile karşılaştırıldığında arttığı için önce korunma, sonrasında tarama-erken tanı ve tedavi şeklinde hastalıkla mücadele eylemi üç aşamada yoğunlaştırıldı” dedi. Doç. Dr. Uludağ, ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre kanser tablosuna bakıldığında 175 bin olan yeni vaka sayısının 2023 sonunda 300 bine ulaşabileceğinin kaydedildiğini söyledi.

TEKNOLOJİK YÖNTEMLER ÖNEMLİ

“Durum böyle olunca tedavi yöntemlerinde teknolojik gelişmeler önem kazanıyor” diyen Doç. Dr. Sezgin Uludağ, son yıllarda robotik cerrahinin de kanser vakalarının ameliyatlarında kullanılmaya başlandığına dikkat çekerek, avantajlarını şöyle anlattı: “Cerrah açısından daha yakın görüş açısı sağlıyor. Kitleyi çıkarma ve metastazın olduğu lenf noktalarına daha rahat ulaşmayı ve çıkarmayı sağlıyor. Mide, kolon ve rektum kanserlerinde kullanım avantajı büyük.”

CERRAHA DAHA RAHAT HAREKET YETENEĞİ SAĞLIYOR

ROBOTIK cerrahi kullanımının 1995-2000 yılları arasında üroloji ve jinekolojik kanserlerde başladığına dikkat çeken Doç. Dr. Sezgin Uludağ, “Kanser tedavisinde ise 2000’li yıllardan sonra genel cerrahi alanında kullanılmaya başlandı. Açık ve kapalı cerrahiye göre daha rahat hareket yeteneği sağlıyor. Daha önce ameliyat sırasında zorlandığımız hareketleri robotik cerrahi sayesinde daha kolay yapabilir hale geldik” dedi.

BU OPERASYONLAR İÇİN DENEYİM VE BİLGİ ÇOK ÖNEMLİ

DOÇ. Dr. Sezgin Uludağ, robotik cerrahinin birçok alanda kullanıldığını da belirterek, leğen kemiğine oturmuş organ cerrahilerinde, rektum denilen (makatın son 15 kısmının) kanser operasyonlarında daha iyi sonuçlar verdiğini söyledi. Uludağ, “Zamanla bu kapsamda yapılan çalışmalar arttıkça bu konuda yayımlanan makale sayısı da artacak. Böylece elimizde daha çok bilimsel veri olacak. Şunu da söyleyebilirim ki, robotik cerrahi ekibi doktoruyla, hemşiresiyle iyi bir eğitimden geçmeli. Bu operasyonlar için bilgi ve deneyim çok önemli” dedi.

İlgini Çekebilir  Betametazon: Egzama ve Diğer Cilt Hastalıkları için Etkili Bir Tedavi

ROBOTİK CERRAHİNİN AVANTAJLARI

DOÇ. Dr. Sezgin Uludağ, robotik cerrahinin avantajlarını şöyle sıraladı:

Cerrah açısından daha yakın görüş açısı

Kitleyi çıkarma ve metastazın olduğu lenf noktalarına daha rahat ulaşma sağlıyor. Milimetrik ince kesiklerle ufak kitlelerin daha uygun şekilde çıkarılmasını sağlıyor.

Açık ve laparoskopik cerrahiye göre daha rahat hareket yeteneği sağlıyor. Laparoskopik cerrahide zorlandığımız hareketleri robotik cerrahi sayesinde daha kolay yapabiliyoruz.

Hasta konforunu artıran daha az kesi, hızlı iyileşme sağlıyor.

AZ KESİ, HIZLI İYİLEŞME

ROBOTIK cerrahinin daha geniş bir görüş sağlaması ve çalışma alanı rahatlığı açısından da avantajlı olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Sezgin Uludağ, “Ameliyatın açık mı laparoskopik mi yoksa robotik cerrahi ile mi yapılacağı konusunda önce hastanın sağlığı, onkolojik prensipler önemlidir. Hangisi hasta için uygun ise operasyonu yapacak cerrah bu konuda karar verebilir. Lakin 3 cerrahi türünde de onkolojik prensiplerden ödün verilmemelidir. Hasta robotik cerrahi için uygun ise avantajlar ona göre değerlendirilir. Robotik cerrahide daha az kesi olacağı için hastanın iyileşmesi de daha kısa sürede olacaktır” dedi.

Kaynak:Sabah / Sağlık

Cevap bırakın