Mutluluk Veren Bilgi

Sıcak havalarda çocuklara dikkat – Sağlık Haberleri

0

Çocukluk çağında mevsimsel olarak farklı hastalıklar görülebilir. Bunun en önemli sebebi hastalık yapıcı mikroorganizmaların her mevsimde değişkenlik göstermesidir. Örneğin; kış mevsiminde etkili olan bakteriler veya virüsler daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu ile ilişkili nezle, grip, boğaz, kulak ve akciğer enfeksiyonu gibi durumlara daha çok yol açar. Yaz mevsiminde görülen mikroorganizmalar ise daha çok ishal, kusma, bulantı, karın ağrısı, döküntü, cilt hastalıkları gibi durumlara sebep olabilmektedir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Taşkesen, sıcak havalarda çocukların sağlıklı kalması için anne babalara önerilerde bulundu.

KLİMA ÇARPMASIN

Prof. Dr. Taşkesen “Mevsimler arası geçiş dönemlerinde ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken bazı şeyler vardır. Özellikle yaz mevsimlerinde klima karşısında gün geçirilmesi ve daha sonra güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde dışarıya çıkılması; yetişkinlerde sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi, gelişim evresinde olan çocukların sağlık durumunda daha ciddi tabloların oluşmasına neden olacaktır. Isı kontrolü bu evrede oldukça önemlidir” dedi.

BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİN

Yaz mevsiminde havaların sıcaklığına bağlı olarak dış ortamlarda geçirilen sürenin daha fazla olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Taşkesen, şu uyarılarda bulundu: “Dış ortamda yiyecek ve içecekler sıcak havada daha çabuk bozulur. Bu durum mikroorganizma üremesi için uygun ortam oluşturur. Dışarıdan alınan yiyecek ve içeceklere özellikle dikkat edilmelidir. Kapalı ve soğuk ortamda korunmayan besinlerden uzak durulmalıdır. Çocukların beslenmesine bu konuda oldukça özen gösterilmelidir.”

BEBEĞİMLE TATİL

“Tatil, önlem almayan ebeveynler için kabusa dönüşebilir” diyen Prof. Dr. Taşkesen, şunları söyledi: “Yeni çocuk sahibi olmuş anne ve babaların bu süreçte en çok merak ettiği konuların başında ilk 6 ay tatile gidilip gidilmeyeceği konusu gelir. Çocuklar ile her yaş döneminde tatile gidilebilir. Ancak özellikle ilk 3 aylık dönemde daha çok dikkat edilmesi gerekir. Çocuklu tatile çıkacak çiftler için valize eklenmesi gereken ürünlerin başında güneş kremi, gözlük ve şapka dışında basit ısırıklar ve güneş yanıkları için krem, ateş düşürücü, probiyotik türü ilaçlar gelmektedir.”

İlgini Çekebilir  Hem işçi hem de işverene koruma

BÖCEK ISIRIKLARINDAN ÇOCUĞUNUZU KORUYUN

Beslenme biçiminin yanı sıra hijyenik olmayan havuzlara girilmemesi gerektiğinin de altını çizen Prof. Dr. Taşkesen, “Böcek, sinek ve benzeri canlılar da yaz mevsiminde çoğalma gösterir. Özellikle park, orman, piknik alanları gibi açık hava yerlerde çocuklar sineklik, koruyucu sprey, krem vb ile böcek ısırıklarından korunmalıdır. Aynı zamanda yazın güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş ışınlarının daha yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamalı ve gerekirse şapka, gözlük, güneş koruyucu krem kullanılmalıdır” dedi.

EBEVEYNLERE UYARILAR

Prof. Dr. Taşkesen, ebeveynlere tatilde özellikle güvenlik ve sağlık konusunda ilk dikkat etmeleri gereken konuları şöyle sıraladı:

Havuz ve denizde çocuklar gözlenmelidir.

Yüzme bilmeyen çocuklar için daha dikkatli olunmalıdır.

Kolluk ve can simidi kullanılmalıdır. Ayrıca her çocuğun yüzme eğitimi almaları önemlidir.

Daha fazla sıvı tüketilmesi gerekir.

Bu mevsimde özellikle mevsime özgü sebze ve meyvelerin tüketimi önemlidir.

Yaz mevsimi için özel olarak alınması önerilen bir vitamin yoktur.

Abur cubur hazır ve paketlenmiş yiyecek- içecek tüketimini sınırlamaya dikkat edilmelidir.

Kaynak:Sabah / Sağlık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

67 − = 61