Mutluluk Veren Bilgi

Tüp bebek tedavisi felç riskini artırıyor

0

ABD’nin New Jersey eyaletindeki Rutgers Üniversitesi tarafındna yapılan araştırmada 287 bini tüp bebek tedavisi ile hamile kalmış 30 milyon hamile kadının verileri incelendi.
JAMA Network Open’da yayınlanan çalışmada bilim insanları, hastalara ve hastaların ABD genelinde 28 eyaletteki hastanelere yeniden kabul edilip edilmediğine ilişkin veritabanına baktı. Araştırmada 2010 ile 2018 arasında doğum yapan 31 milyondan fazla kadının kayıtları incelendi. Araştırmaya göre tüp bebek tedavisi (IVF) ya da aşılama yöntemiyle (IUI) hamile kalan kadınların sonraki bir yıl içinde felç geçirme olasılığının doğal yollarla hamile kalmış diğer kadınlara göre yüzde 66 daha yüksek olduğu çıktı. Aynı araştırmada beyin kanamasıyla gerçekleşen ölümcül bir felç türü olan hemorajik felç geçirme olasılıklarının iki kat, iskemik felç geçirme olasılıklarının da yüzde 55 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

ÖSTROJEN HORMONU

İnme, hamile kadınlar arasında bir numaralı ölüm nedenidir ve bunun hamileliğin vücuda getirdiği baskıdan kaynaklandığı söylenir. Doğum yapan her 100 bin kadından yaklaşık 30’u doğumdan bir yıl sonrasına kadar felç geçirerek hayatını kaybediyor. Resmi veriler, ABD’de doğum oranının düşmeye devam etmesiyle birlikte, 40’lı yaşlardaki kadınların rekor sayıda tüp bebek yöntemiyle doğum yaptığını gösteriyor. Tüp bebek tedavileri sırasında hastalara yumurta salınımını (yumurtlama) ve rahim zarının büyümesini ve bakımını teşvik etmek için östrojen hormonu enjekte ediliyor. Doğal seviyelerin çok üzerinde olabilen daha yüksek östrojen seviyeleri, kan damarlarının astarında hasarı tetikleyebilir ve kandaki pıhtılaşma faktörlerinin sayısını artırarak felç riskini artırabiliyor.

Kaynak:Sabah / Sağlık

İlgini Çekebilir  Kas Gevşetici Krem İsimleri
Cevap bırakın