Mutluluk Veren Bilgi

Zedprex adlı ilaç nedir ve hangi yan etkileri vardır?

0

Zedprex, eczanelerde reçete ile satılan, 16, 24 ve 30 kapsül şeklinde karton kutularda bulunan bir antidepresan ilaçtır. Eski nesil antidepresanlara kıyasla yan etkileri çok daha azdır. Doktor kontrolünde kullanılması önerilir. Zedprex, merkezi sinir sistemini etkiler ve bu etki olumlu sonuçlar verir. Depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk ve yeme bozukluğu tedavisinde kullanılır.

Fluoksetin hidroklorür etken maddesine sahip olan bu ilaç, başta majör depresyon olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Serotonin düzeylerini uygun seviyede tutarak etki gösterir. İlaç, mutlaka doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanılmalıdır.

Bu ilaç kullanılırken, ilacın yutulmasından sonra bol su tüketmek önemlidir. Ayrıca, ilacı aldıktan sonra araç kullanmaktan, yüksek yerlerde bulunmaktan (örneğin tepeler, dağlar, köprüler vb.) ve dikkat gerektiren işler yapmaktan kaçınılmalıdır.

Zedprex nasıl kullanılır?

konusunda doğru bilgilere sahip olmak oldukça önemlidir. İlacın günlük en fazla 3 doz kullanımı önerilir ancak bu doz yetişkinler için geçerlidir. Hangi dozun kullanılacağı, hastalığın türü ve seviyesine göre belirlenir. Örneğin, adet bozukluğu için kullanılacaksa dozlar 28 mg’dan daha az olmalıdır. Obsesif Kompulsif Bozukluk içinse günlük bir kapsül yeterlidir. Bulimia nevroza tedavisinde ise günde 3 defa birer kapsül önerilmektedir.

Zedprex kullanımı, doktor kontrolünde olmalıdır ve kullanılan doz miktarı ezbere değiştirilmemelidir. İlaç alındıktan sonra bol su içmek önerilir ve araba kullanmak, tepe, dağ, köprü gibi yüksek ortamlarda bulunmak gibi dikkat gerektiren işler yapılmamalıdır.

Zedprex’in Yan Etkileri Nelerdir?

Zedprex’in yan etkileri hafif ve ağır olarak iki kategoride incelenir. Hafif yan etkileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve halsizlik yer alır. Ancak, alerjik reaksiyonlar gibi ağır yan etkiler de görülebilir ve bu durumda hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

İlgini Çekebilir  Göğüs ortasındaki ağrı kalp krizi belirtisi

Diğer yan etkiler arasında mide bulantısı, kusma, ishal, kaygı, stres, yorgunluk, uyku hali, bulanık görme, halüsinasyon görme, gerginlik hissi, huzursuzluk, ağızda kuruluk, karın ağrısı, nefes darlığı, dil, boğaz ve yüzde şişlik, hazımsızlık ve dikkat bozukluğu yer alabilir. İlacı aldıktan sonra bir süre dinlenmek ve araç kullanmamak gibi önlemler alınması tavsiye edilir.

Zedprex 20 mg ilacının alternatifleri şunlardır:

Depreks 20 mg (16 veya 24 kapsül)

Prozac 20 mg (16 veya 24 kapsül veya 70 ml likit formu)

Foxetava 20 mg (20 veya 30 kapsül)

Florak 20 mg (20 veya 24 kapsül)

Foxeteva 20 mg/5 ml oral çözelti

Fulsac 20 mg (16 veya 24 kapsül)

Ancak, ilaç değişimi sadece doktor tavsiyesi ve kontrolünde yapılmalıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 − = 34