Mutluluk Veren Bilgi

Araç Satış Vekaleti Ücreti

0

Araç Satış Vekaleti Ücreti – Araç alım satımlarında, satın alan kişinin aracı kendi üzerine alabilmesi için gerekli olan araç devir işlemlerinin noter huzurunda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İkinci el araç alım ve satımında aracın el değiştirmesi için gerekli olan resmi bir işlem olarak, iki tarafın da noterde bulunması gerekmektedir. İki taraftan birinin bir sebepten dolayı orada bulunamaması durumunda ise kişilerin başka bir kişiye bu konuda vekaletname vermesi mümkündür. Araç satış vekaleti ücreti, bu konuda vekaletname veren kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir.

Araç alım satımı ile ilgili noterdeki resmi işlemlerin vekalet ile tamamlanabilmesi için Noter araç satış vekalet ücreti 2022 yılında 192 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu ücretin ödenmesi halinde kişiler ikinci el araç alım satım işlemlerini tamamlayabilmektedir. Ancak tek noter masrafı bu değildir ve kişilerin diğer noter masraflarını da ödemesi gerekmektedir.

Noter Araç Satış Ücreti

İkinci el araç satışı işlemleri için iki tarafta da engel bir durum bulunmadığı ve anlaşıldığı takdirde noter görevlileri tarafından hazırlanan satış sözleşmesi, iki taraftan da imzalanmakta ve ardından tescil işlemine geçilerek alıcı kişiye araç devredilmektedir. Bu esnada ikinci el araç alıcısının ödemesi gereken bir noter araç satış ücreti bulunmaktadır. Bu ücret, 2022 yılında güncel olarak 457 TL’dir.

Noterde gerçekleştirilen işlemlerin ardından aracın satıcısının ruhsatı iptal edilerek alıcının ruhsat işlemleri ve yeni tescil belgesi hazırlanmaktadır. Son olarak noterdeki tüm işlemlerin tamamlandığı anlamına gelen satış sözleşmesi alıcıya verilmektedir.

Araç Satış Vekaleti Ücreti
Araç Satış Vekaleti Ücreti

Noter Vekaletname Ücreti

Noter vekaletname ücreti, bir kişinin resmi işlemler için noterde bulunamaması durumunda bu işlemlerin güvendiği bir kişi ile gerçekleştirilmesi adına vekaletname veren kişinin çeşitli durumlara ve işlemlere göre farklılık gösteren ödemesi gereken tutardır. Noter vekaletname ücreti 2022 yılında şöyledir;

  • Araç Satışı İçin Noterden Vekaletname Verme: 192 TL
  • Avukata Vekaletname Verme: 192 TL
  • Genel Vekalet Ücreti: 550- 1.900 TL Arası
  • Muhasebe Vekalet Ücreti: 192 TL
İlgini Çekebilir  n noktada satılacak

Bu ücretler hakkında özellikle genel vekaletname ücreti 2022 yılında kişilerin en çok merak ettiği ücretlerden biridir ve bu vekaletname ücretleri, çeşitli durumlara göre 550 ila 1900 TL arasında değişmektedir.

Cevap bırakın