Mutluluk Veren Bilgi

Bağışıklığınızı D vitaminiyle güçlendirin – Sağlık Haberleri

0

Bağcılar Özel Şafak Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hüsniye Ekinci, D vitaminin önemine değinerek, şunları söyledi: “D vitamini hayati fonksiyonlarımızdaki elzem vitaminlerin başında yer alır. Aslında en doğal yoldan D vitamini güneş ışınlarından vücuda alınır. Alınan ışınlar önce karaciğer sonra böbrekte işlemden geçer. İhtiyacımız olan 1.25 Dihidroksi D3 vitaminine dönüşür. Sonra özel reseptörlere bağlanarak vücutta işlev görmeye başlar. Bu reseptörler vücudumuzun her yerinde bulunur. Reseptörlere bağlandığında genleri açar veya kapatır. Bağışıklığı aktif hale getirmesini, hücrelerin korunmasını, vitamin ve minerallerin düzenlenmesini bu mekanizma ile sağlar.”

EKSİKLİĞİ TEHLİKELİ

D vitaminin eksikliği halinde yaşanabilecekleri de anlatan Uzm. Dr. Ekinci “Öncelikle küçük eklemler, el ayak eklemlerinde, parmaklarda ağrı, uyku problemleri, baş ağrısı, saç dökülmesi, depresyona meyil, kas güçsüzlüğü, yaygın kas ağrıları, yorgunluk tarzında belirtiler verir” dedi. Uzun süreli D vitamini eksikliklerinde ise tablonun daha ağırlaşabileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Ekinci, şöyle dedi: “Kemik erimesi ve kasların zayıflamasına bağlı denge bozuklukları, düşme, hatta kırıklar görülebilir. Çocuklardaki D vitamini eksikliklerinde raşitizm denilen kemiklerin zayıflaması ile özellikle bacaklarda eğrilik, göğüs kemiklerinde bozukluklar, el ayak kemiklerinde kalınlaşma ve büyüme geriliği olabilir.”

DEĞERİNİZE BAKTIRIN

UZM. Dr. Ekinci, vücutta ihtiyaç duyulan D vitamini seviyesinin 60/80 NG/ML olması gerektiğinin altını çizerek “30/NG/ ML altında olması ciddi eksiklik kabul edilir. Hastalarımızın birçoğunda maalesef çok daha alt seviyelerde olduğunu görüyoruz. Mutlaka D vitamininize baktırıp, doktorunuza danışarak, takviye almanızı öneririm” dedi.

EKSİKLİĞİNİN EN SIK SEBEPLERİ

D VİTAMININ eksikliğinde depresif belirtilerin arttığını, uygun seviyelere ulaştığında ise ruh haline bariz şekilde olumlu etkilerinin görüldüğünü söyleyen Uzm. Dr. Ekinci, D vitamini eksikliğinin sebeplerini şöyle sıraladı:

Direkt güneş ışınına maruz kalmamak

Kapalı ortamlarda uzun süreli çalışıyor olmak

Güneş kremi kullanmak

Obezite, gebelik

Koyu tenli cilde sahip olmak

Cildin sürekli kapalı olması

Ekvatordan uzak bölgede yaşayanlar

İleri yaşlar. Yaşlar ilerledikçe cilt inceldiği için D vitamini üretimi azalır

İlgini Çekebilir  Peitel krem egzamaya iyi gelir mi?

GÜNEŞ, YAĞLI BALIK, YUMURTA SARISI D VİTAMİNİ KAYNAĞI

D vıtaminin temel kaynağının güneş ışınları olmakla birlikte gıdalardan az da olsa alınabildiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Ekinci, şu önerilerde bulundu:

Yağlı balıklar, karaciğer, tereyağı, yumurta sarısı, süt ürünleri D vitamini içeren temel besinlerdir.

D vitamini ölçüm ve takibinin yapılması, buna göre gerekli tedavinin düzenli olarak kullanılması hastanın yaşam kalitesi ve genel tüm yaşam fonksiyonlarını desteklemek açısından son derece önemlidir.

COVİD 19’A YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIYOR

YETERLİ ve doğru seviyede D vitamini almanın kalsiyum ve fosfor seviyesi ile birlikte kemik ve kas yapısının güçlü olmasını sağladığını da belirten Uzm. Dr. Ekinci, “D vitamini bağışıklık sistemi için en temel maddedir. Kovid 19 pandemisinde çok bariz şekilde görüldü ki, D vitamini takviyeleri ciddi bir şekilde hastalığın seyrini etkiliyor. Kanser hücrelerinin ilerlemesini yavaşlatması ve kan basıncını düzenlemesindeki etkisi ve kalp sağlığı üzerindeki olumlu tesiri diğer faydaları arasında yer alır” dedi.

Kaynak:Sabah / Sağlık

Cevap bırakın