Mutluluk Veren Bilgi

Evde Tek Başına Bırakabileceğiniz En İyi 10 Köpek Irkı

0

Aralarından seçim yapabileceğiniz evde yalnız başına durabilecek birçok köpek ırkı var ama sizi aralarından en doğrusunu bulabileceğiniz 10 adet ırkla tanıştırmak istiyoruz.Köpek sahiplenmeyi seçmek büyük bir yolculuğun başlangıcıdır ama iyi planlanmalıdır. Araştırmanızı önceden yapmak, siz ve yeni yavru köpeğiniz arasında hoş bir ilişki kurmanın yanı sıra köpek-insan bağını kurarken yoldaki kaçınılmaz tümsekleri düzeltmenize yardımcı olabilir.

Bir köpeği uzun süre yalnız bırakmak asla iyi bir fikir olmasa da, çoğumuzun işi olduğu gerçeği, ya onu meşgul etmenin bir yolunu bulmamız ya da bir köpeğe sahip olmaktan vazgeçmemiz gerektiği anlamına gelir.

Yine de bir köpek sahibi olup hemde onu evde yalnız bırakabileceğinizi bilseniz bu istekten vazgeçmezsiniz işte size ;

Evde Tek Başına Bırakabileceğiniz En İyi 10 Köpek Irkı

1. Boston Terrier

Karakteristik “smokin” kürkleri ile Boston Terrier ayrılık kaygısından muzdarip olmayan birkaç teriyer türünden biridir. Bu zeki ve bağımsız köpekler artık dövüşçü ve hırçın kökenlerini çoktan unutmuştur. Zaman zaman inatçı ve enerjik olabilseler de, yaşlılar veya apartman dairesinde yaşayanlar için mükemmel bir arkadaştırlar.

2. Lhasa Apso

Lhasa, neredeyse herkes için eğlenceli ve büyüleyici bir evcil hayvandır. Yıllardır kraliyet bekçisi olarak yetiştirildiler ve ne kadar küçük olduklarını anlamıyorlar, başka bir köpekle karşılaştıklarında “büyük köpek karakterine” bürünüyorlar.Canlı ve meraklıdırlar, ancak yalnız kalmaktan nefret etmeyecek kadar kendi kendilerine yeterlidirler. Ne yazık ki özgür ruhları , tüm emirlerinizi hızlı bir şekilde öğrenecekleri halde, yalnızca kendi çıkarlarına hizmet ettiğinde itaat etme eğilimindedir.

İlgini Çekebilir  En Güzel 25 Köpek Cinsi

3. Minyatür Schnauzer

Amerika’nın en sevilen ırklarından biridir. Bekçi köpeği görevini severler ama çok ciddiye alırlarsa gürültücü olabilirler. Zekaları, öğrenmeleri hızlı ve sevgi dolu oldukları için kendileri ile barışıktırlar. Siz yokken onlara oyalanmaları için oyuncaklarını ve çiğnenecek bir şeyler verirseniz, yalnız kalmaları onlar için sorun olmaz.

4. Bullmastiff

Bu devasa cins, beklenenden çok daha az ilgi ister ve uyumaktan hoşlanır, bu da onları meşgul aileler için mükemmel kılar.Her gün birkaç kısa yürüyüş, Bullmastiff’in enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır.Yaşlı köpekler daha sakin ve rahat olsalar da, yavru köpekler hala yavrudur ve daha fazla oyun ister.Bir yetişkin 50-60 kg ağırlığında olabileceğinden, bu muhteşem ırkı sosyalleştirmek ve ona en azından temel itaat talimatlarını öğretmek çok önemlidir.Büyüklüğüne rağmen mükemmel bir apartman köpeğidir.Evdeyken, ona çok dikkat edin ve yavruların çiğnemesi için oyuncaklar bırakın.

5. Chow Chow

Devasa bir oyuncak ayıyı andıran Chow Chow, sizde ona sarılmak için istek uyandırır. Ancak, sarılmak veya fiziksel yakınlık için ideal bir köpek değildir. Bir kedi gibi kucaklanmamayı tercih eder ve yabancılardan hoşlanmaz.Chow Chow, kendi ailesiyle iyi geçinir, ancak küçük çocuklara yakın tutulabilecek en iyi cins değildir. Yabancılardan şüphelendiği için mükemmel bir bekçi köpeği olur. Sessiz ve bağımsız oldukları için evde yalnız bırakılmaktan memnunlar.

6. Çinli Shar-pei

Çinli Shar-pei, sakin ve ölçülü tavrı nedeniyle apartman dairelerinde iyi çalışan başka bir köpektir.Yabancılara karşı temkinlidirler, ancak sahipleri için büyük korumacıdırlar. Kedi gibi uzak durmaları, onları çalışması gereken veya başka bir şekilde meşgul olan insanlar için mükemmel bir alternatif haline getirir.Bununla birlikte, Shar-pei’yi gençken eğitmek ve sosyalleştirmek için zaman ayırmak çok önemlidir, aksi takdirde inatçı olur ve sahiplerini yönetmek isteyecektir.Görevleri seven harika bekçiler ve koruyuculardır.

İlgini Çekebilir  Sadık ve Zeki Can Dostu: Alman Çoban Köpeği

7. Akita

Akita, bir av köpeği olarak tasarlanmış, ancak bekçiler dünyasında yerini bulan özel bir Japon köpek cinsidir. Akita diğer ırklar gibi koruma konusunda yeteneklidir yabancılara karşı temkinlidir, ancak aileleri etrafta ise onları hoş karşılar.Erken eğitim ve sosyalleşme, bir meydan okumadan geri adım atmayı reddeden korkusuz bir köpeğin  ortaya çıkabileceği zorlukların önlenmesine yardımcı olacaktır. Akita, günlük yokluğunuzu tolere etse de, eve döndüğünüzde ilginize ihtiyaç duyar.

8. Basenji

Bu türünün tek örneği, Afrika’da bir av köpeği olarak ortaya çıktı.Dilsiz değildirler ve “havlamayan” tür olarak bilinirler.Basenji kendi kendine yeter ve akıllıdır, ayrıldığınızı fark etmeyebilir bile.Ancak dönüşünüzde sevinçle karşılanmaya hazır olun.

9. Peekapoo

Bu tasarlanmış köpek, her iki cinsin de en iyi özelliklerini miras alan Pekingese ve Kaniş karışımıdır.Aileleriyle birlikte olmaktan hoşlanırlar, ancak onları eğlendirecek bir şeyleri olduğu sürece yalnız vakit geçirmekten çekinmezler.Onları düşüncelerini kullanmaya zorlayan yapboz topları ve diğer oyuncaklar, bu küçük köpekler için idealdir.Çalışan hele de biraz cins köpek tercih eden biri için mükemmel bir alternatif.

10. Basset Hound

Cinsin avlanma mirası göz önüne alındığında, Basset’lerin şans verilirse hızla kanepe patateslerine dönüşebilen rahat bir tür olması şaşırtıcı gelebilir.Daha da önemlisi, Basset tazı, ruh hali değişimlerinden veya kaygıdan muzdarip olmayan istikrarlı bir türdür.Bu nedenle, yürüyüşe çıkmak istiyorsanız, Basset buna uygun olacaktır ve her gün biraz yalnız kalmaya ihtiyacınız varsa, bunda da sorun olmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 4 = 3