Mutluluk Veren Bilgi

Kulakları En İyi Duyan Hayvanlar

0

1-Yarasalar:

Yarasalar düşük frekanslı sesleri işitme yeteneğine sahiptir. Bu, yarasaların gözlerinden daha iyi işitme yeteneğine sahip olduğu anlamına gelir. Yarasalar özellikle geceleri avlanırken veya diğer hayvanların hareketlerini tespit etmek için kullanılır.

Örneğin, yarasalar özel bir ses sistemiyle (ekolokasyon) böceklerin hareketlerini tespit edebilirler. Bu sayede yarasalar, hedeflerini tespit edebilir ve avlanabilirler. Ayrıca, yarasaların kulakları, yüksek frekanslı sesleri de işitme yeteneğine sahip olduğu için, böceklerin çıkardığı sesleri de işitme yeteneğine sahiptirler.

2-Filler:

Fillerin işitme yetenekleri insanlardan daha iyi olabilir. Filler, düşük frekanslı sesleri işitebilirler ve bu sesleri insanların işitemeyeceği mesafelerden duyabilirler.

Örneğin, filler çiftleşme sırasında kullandıkları düşük frekanslı trompet seslerini insanların duyamayacağı mesafelerden duyabilirler. Ayrıca, fillerin kulakları insanlardan daha büyüktür ve bu da onların işitme yeteneklerini arttırır. Ancak, fillerin yüksek frekanslı sesleri işiteme yetenekleri insanlardan daha azdır ve bu nedenle insanların kullandığı sesli cihazları işitemeyebilirler.

3-Baykuşlar:

Baykuşların işitme yetenekleri diğer kuşlardan daha gelişmiştir. Özellikle noctua ve bubo türleri, çok yüksek frekanslı sesleri işitmek için özel olarak adapte olmuşlardır. Baykuşlar, diğer kuşlar gibi kulak kapaklarına sahip olmasalar da, işitme organlarının yapısı sayesinde etraftaki sesleri daha iyi algılarlar. Ayrıca, baykuşların kuyrukları da işitme için kullanılır; seslerin yönünü tespit etmek için kuyruklarını hareket ettirirler. Baykuşların işitme yetenekleri, gece avlanırken etkili bir avantaj sağlar ve bu yüzden de geceleri etkin bir şekilde avlanabilirler.

4-Köpekler:

Köpeklerin işitme yetenekleri insanların işitme yeteneklerine göre daha iyidir. Köpeklerin işitme duyusu insanların işitme duyusuna göre daha hassas ve daha geniş bir frekans aralığına sahiptir. Köpekler, 20-60 kHz aralığında sesleri duyabilirler, bu da insanların işitebileceği 20-20 kHz aralığındaki seslerden daha geniş bir aralıktır. Köpeklerin işitme yetenekleri, yüksek frekanslı sesleri işitme yetenekleri insanlarınkinden daha iyidir ve bu, onların önceden uyarılmalarına yardımcı olur. Köpekler ayrıca, düşük frekanslı sesleri daha iyi işitirler ve bu, onların evde yaşayan insanların ya da diğer hayvanların seslerini duymalarına yardımcı olur. Köpekler ayrıca, uzak mesafelerden sesleri işitebilirler ve bu, onların çalışma koşullarında yararlı olur. Örneğin, polis köpekleri, uzak mesafelerden sesleri işiterek, insanların yerini tespit etme yeteneklerine sahiptirler.

İlgini Çekebilir  Japonya Kökenli En Bilinen 5 Köpek Türü

5-Kediler:

Kedilerin işitme yetenekleri çok gelişmiştir ve diğer hayvanlara göre daha hassastır. Kediler düşük frekanslı sesleri çok iyi duyabilirler ve bu nedenle ince çıtırtıları, çıtırdayan kapıları ve hatta çıplak ayaklarının üzerinde yürüyen böcekleri bile işitebilirler. Bu, onların geceleri daha iyi avlanmalarına yardımcı olur. Kediler ayrıca yüksek frekanslı sesleri de çok iyi işitebilirler ve bu nedenle insanların aşırı derecede yüksek sesle konuşmalarından rahatsız olabilirler. Genellikle kedilerin işitme duyuları insanlarınkinden daha iyi olduğu kabul edilir ve bu nedenle kedilerin evde bazen insanların söylediği şeyleri duymadığına inanılır. Aslında, kediler sadece insanların ses tonlarını veya beden dilini takip ettikleri için cevap vermeyebilirler.

6-Atlar:

Atların işitme yetenekleri çok gelişmiştir ve diğer hayvanlarınkinden daha iyi gelişmiştir. Atlar genellikle 60-33,5 kHz arasında frekanslardaki sesleri işitirler ve bu frekanslardaki seslerin çok daha güçlü olduğunu düşünürler. Atlar ayrıca tiz sesleri de işitme yetenekleri sayesinde daha iyi algılar ve bu yüzden yüksek frekanslı sesleri bile işitirler. Atlar ayrıca konuşulan dil ve sesleri de işitme yetenekleri sayesinde algılar ve bu yüzden eğitimlerinde sıklıkla sesler ve dil kullanılır. Atların işitme yetenekleri aynı zamanda onların atılım ve huysuzluk göstermelerine de neden olabilir, çünkü atlar sıklıkla çevrelerinde oluşan ani sesleri algılar ve bu yüzden tepki verirler.

7-Yunuslar:

Yunusların işitme yetenekleri, suda yaşayan diğer memelilerden daha iyi olmasına rağmen, kara üzerinde yaşayan memelilere göre daha az gelişmiştir. Suyun içinde, ses dalgalarının hızı daha yavaştır ve bu nedenle yunuslar düşük frekanslı sesleri daha iyi duyabilirler. Ancak, yüksek frekanslı sesleri duymada zorluk çekerler ve bu nedenle kara üzerinde yaşayan memelilere göre daha az işitme yeteneğine sahiptirler.

Yunusların işitme yeteneklerini kullanarak, suda bulunan diğer yunuslarla iletişim kurabilirler ve ayrıca suda bulunan hayvanları takip edebilirler. Ayrıca, suda bulunan tehlikeleri algılayabilirler ve bunları takip ederek kaçınabilirler.

İlgini Çekebilir  En Güzel 25 Köpek Cinsi

Yunusların işitme yeteneklerini test etmek için, suda çeşitli frekanslı sesler üreten cihazlar kullanılır. Bu cihazlar sayesinde, yunusların hangi frekanslarda en iyi şekilde duyabildiği belirlenebilir. Bu bilgi, yunusların doğal ortamlarında yaşamlarını nasıl sürdürdüklerini ve takım olarak nasıl iletişim kurduklarını anlamaya yardımcı olur.

8-Fareler:

Farelerin işitme yetenekleri insanlarınkinden daha iyi olabilir. Fareler çok düşük frekanslarda sesleri duyabildiği gibi, insanların duyamadığı yüksek frekanslı sesleri de işitebilirler. Farelerin işitme aralığı 20 Hz ile 85 kHz arasında değişebilir, bu da insanların işitme aralığının (20 Hz ile 20 kHz) üzerinde bir aralık demektir. Fareler ayrıca büyük oranda dişi farelerin üreme zamanında yapılan yüksek frekanslı çığlıkları duyabilirler. Bu, fareler arasında iletişim kurmalarına yardımcı olur ve üreme hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olur.

9-Güvercinler:

Güvercinlerin işitme yetenekleri oldukça iyi olabilir. Güvercinlerin duydukları seslerin frekansları genellikke 0,5 Hz ile 8 kHz arasındadır. Bu, insanların işitme yeteneklerine kıyasla daha düşük bir frekans aralığına tekabül eder. Ancak, güvercinlerin kulakları insanlarınkinden daha hareketli ve esnektir, bu yüzden güvercinler, düşük frekanslı sesleri daha iyi duyabilirler.

Güvercinlerin işitme duyusu ayrıca, gözlerine göre daha gelişmiştir. Örneğin, güvercinler, yüksek frekanslı sesleri duyduklarında, kafatasının ön kısmını hareket ettirerek bu seslerin kaynağını tespit etmeye çalışırlar. Bu, insanların işitme yeteneklerine kıyasla daha hassas bir işitme duyusu gösterir.

Güvercinlerin işitme yetenekleri ayrıca, onların yuva ve yavrularını koruma ve koruma görevlerine yardımcı olur. Güvercinler, yuvalarına ve yavrularına tehdit oluşturabilecek herhangi bir sesin kaynağını tespit ederek, bu tehditleri azaltmaya çalışırlar. Bu sayede, güvercinler, yuvalarını ve yavrularını koruma konusunda oldukça başarılı olurlar.

10-Güveler:

Güvelerin işitme yetenekleri insanlarinkine benzer şekilde oldukça iyidir. Güveler tüyler üzerinden ses dalgalarını algılar ve bu sesleri kulakları aracılığıyla duyar. Güvelerin kulakları insanlarınkinden farklı şekillerde yapılıdır ve güvelerin kulaklarının çoğu zaman görünmezler. Bununla birlikte, güvelerin kulakları insanlarınkinden daha hassas olabilir ve bazı güvelerin işitme seslerinin daha yüksek frekanslarda olduğu sesleri duyabildiği bilinmektedir.

İlgini Çekebilir  Arama ve Kurtama için kullanılan köpek cinsleri

Güveler ayrıca vücutlarının hareketlerini kullanarak sesleri yönlendirebilir ve bu sayede seslerin nereden geldiğini tespit edebilirler. Bu özellikleri onların hayatta kalmalarına yardımcı olur ve onların çevrelerinde olup bitenleri anlamalarına yardımcı olur. Güvelerin işitme yetenekleri, onların çeşitli türlerine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, bazı türlerin işitme yetenekleri diğerlerine göre daha iyidir. Güveler 10 Hz – 300 kHz arasında sesleri duyabilir.

Hertz Cinsinden Bazı Hayvan Ses İşitme Aralığı
İnsanlar 20−20.000
Yarasalar 2000−110.000
Fil 16−12.000
Kürklü Fok 800−50.000
Beluga Balinası 1000−123.000
Deniz Aslanı 450−50.000
Arp Mührü (fok) 950−65.000
Liman Yunusgiller (Musurgiller) 550−105.000
Katil Balina 800−13.500
Şişe Burunlu Yunus 90−105.000
Porpoise 75−150.000
Köpek 67−45.000
Kedi 45−64.000
Sıçan 200−76.000
Keseli sıçan 500−64.000
Tavuk 125−2.000
Muhabbet kuşu 200−8.500
At 55−33.500

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

37 − 32 =