Mutluluk Veren Bilgi

Orkidenin Yaprakları Neden Sararır?

0

Orkidenin yaprakları neden sararır? Orkide yaprakları normalde ne renk olur ya da ne renk olması gerekir? Orkide yapraklarının sararması ne anlama gelir? Sararmış bir orkide yaprağı tekrar eski haline gelir mi?

Doğada ender bir halde bulunan ve pek çok kişi tarafından özenle beslenmeye çalışan orkide bitkisi sadece tek çeşit değildir bu bitkinin çok fazla türü de doğada mevcuttur. Orkide bitkisi, diğer bitkilere göre çok daha hassastır. Bu sebepten dolayı da orkide bitkisinin bakımı da pek çok bitkiye göre biraz daha zor olabilir. Diğer pek çok bitkiye göre değerlendirecek olursak bu bitkinin diğer bitkilere göre çok daha fazla özen gerektireceğini görmekteyiz. Orkide bitkisi besleyen insanlara genel olarak bakacak olursak bu konu ile ilgili olarak en çok merak ettikleri şeylerden biri orkide bitkisinin yapraklarının neden sarardığı ya da döküldüğü ile ilgili olacaktır.

Orkide bitkisinin yapraklarının sararmasının en sık rastlanan nedeni ışık yetersizliğidir. Eğer ki yeteri kadar ışık almazsa orkide bitkisinin yapraklarında sararma meydan gelir. Orkide yaprakları ne zaman sararır diye soracak olursanız bu sararmanın daha çok sonbahar ve kış mevsimlerinde meydana geldiğini görmekteyiz. Çünkü bu mevsimlerde güneş ışığı yetersizdir. Bu bitki zaten pencereden gelen güneş ışığı ile yetiştiğine bakacak olursak, orkide için kış ve sonbahar aylarında pencere önünden gelen doğal ışık da az olunca yapraklarının sararması da son derece normal bir durumdur. Ayrıca pencerenin önünden daha farklı olan yani gün ışığının geldiği açıdan daha farklı bir yere koyarsanız ilkbahar ya da yaz aylarında da orkidenin yapraklarında sararma ve dökülme meydana gelebilir.

Orkidenin Yaprakları Neden Sararır
Orkidenin Yaprakları Neden Sararır

Orkide Yaprakları Sarardı Ne Yapmalıyım?

Orkide yaprakları sarardı ne yapmalıyım? Orkide çok sulanınca da yaprakları sararır. Böyle bir sebepten orkide yaprakları sararmışsa bir iki gün su vermeyin ve güneş almasını sağlayın.

İlgini Çekebilir  Tatil Bütçesi Nasıl Planlanır?

Orkide Çiçeği Nasıl Coşar?

Orkide çiçeği nasıl coşar? Saksının altına biraz su ve orkide için olan özel vitaminlerden koyarak biraz beklediğiniz zaman orkide çiçeğinin coştuğunu göreceksiniz. Ayrıca doğru bir şekilde güneş almasına da özen göstermeniz gerekir.

Cevap bırakın